3D MESHROOM


 

Primjer modela kružnih stepenica rađen u T-spline-u, projekt OPEN STUDIA. Nakon izrade 3d modela, jedna stepenica se izrezuje CNC glodalicom, materijal drvo. Iz drvenog modela se izrađuje kalup od stakloplastike u koji se salijeva beton. . 09.07.2016.

 

 


 

OPEN STUDIO se osim ''klasičnog'' posla, za sada eksperimentalno, razvija i u smjeru algoritamskog i parametarskog generiranja geometrijskih oblika. Razvojem 3D printera i CNC stroja omogućuje se serijska produkcija custommade proizvoda. Sve veći razvoj spomenute tehnologije svoje prisustvo postepeno pronalazi i u gradnji. Danas je najzastupljenija racionalna gradnja na tradiocionalan način koja podrazumijeva ravne zidove, horizontalne ploče...Tom kartezijanskom xyz kordinatnom sustavu ograničeni su i projektanti, nekad rajšinama za crtanje, danas čak i popularnim CAD programima. Parametarsko projektiranjem omogućuje se kreiranje slobodnih oblika u beskonačnim količinama, pritom se svaki razlikuje jedan od drugog. Zatim je moguće sve skupa staviti u ovisnost jedno spram dreugim, tako da svaka izmjena jedne ulazne varijable utječe na promjenu svih oblika. Slobodni oblici sada su uvjetovani novim UVW morfnim kordinatnim sustavom, umjesto strogim pravokutnim tradicionalnim XYZ sustavom. Isto kao što su u baroknoj umjetnosti beskonačne osi u dvorcima i parkovima imaju korjene u matamatičkim dostignućima beskonačnih nizova, tako i danas algoritamsko generiranje geometrijskih oblika ima korjene u informatičkim dostignućima.

Prvi projekt algoritamski generiran s kojim se OPEN STUDIO predstavio je natječaj za uređenje perivoja Citadela u Zadru. Koncept je nazvan KARL SUSAN U DIGITALNOM DOBU. Različiti algoritmi su povezani kako bi se generiralo uređenje perivoja Karla Susana iz 1905.g. Staze iz nacrta Karla Susana su poštivane. Umjesto zasebnih staza i otoka zelenila, postignuta je postepena morfoza iz jednog elementa u drugi. Hodna površina postaje cijeli perivoj, isto kao što cijeli perivoj postaje i zelena površina. Za generiranje kompletnog popločenja potrebne su bile krivulje osi staza, krivulja obuhvata i početna točka, sve ostalo su algoritmi. Generirano je pravokutno popločenje u širini staza sa malim ozelenjenim fugama. Zeleni otoci se postepeno pretvaraju u kaotične oblike, kao što se postepeno povećava ozelenjena fuga. Marko Čulina, dia. 21.11.2015.

 

IDEJNO RJEŠENJE

NAČIN IZVEDBE


 

PRIMJERI algoritamskog i parametarskog generiranja geometrijskih oblika

 

Emerson College, Los Angeles, Author Morphosis

 

 

Grasshopper3D-Speed Modeling-Generative Architectural Patterns

Video pogledajte na https://www.youtube.com/watch?v=oCfpy8gdATo


HOME
PROJEKTI
ENERGIJA ZGRADA